Obróbka wibrościerna

Obróbka wibrościerna

Polerowanie wibracyjne.
Procesy oczyszczania, polerowania oraz gratowania powierzchni prowadzimy przy użyciu technologii i urządzenia renomowanej firmy Rösler.

Tego typu obróbka stosowana jest w celu uzyskania jednolitej powierzchni, zaokrąglenia ostrych krawędzi, usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i smarów z powierzchni, a także przygotowania pod powłoki galwaniczne, dekoracyjne, malarskie, chemiczne, itp.

Posiadamy urządzenie o pojemności do 420 L. Pozwala nam to na obróbkę i separację zarówno niewielkich, jak i dużych elementów o gabarytach nawet do 400 mm.

Urządzenie sprawdza się również dla części wrażliwych oraz elementów, które są trudne w obróbce ze względu na swój nietypowy kształt

Poniżej znajduje się przykładowy cennik obróbki wibrościernej:

 • Obróbka wibrościerna małych detali (do 1 kg)
  • Proste detale (bez specjalnych wymagań): od 5 do 15 zł za kilogram.
  • Skomplikowane detale (wymagające specjalnych ustawień czy dodatkowego przygotowania): od 10 do 30 zł za kilogram.
 • Obróbka wibrościerna większych detali (1 kg – 10 kg)
  • Proste detale: od 30 do 100 zł za sztukę.
  • Skomplikowane detale: od 50 do 150 zł za sztukę.
 • Obróbka detali powyżej 10 kg:
  • Cena indywidualna w zależności od wielkości i skomplikowania – często wyceniana jest po konsultacji z klientem i oględzinach detalu.
 • Dodatkowe opłaty:
  • Za używanie specjalistycznych materiałów ściernych: od 5 do 50 zł dodatkowo za kilogram detalu.
  • Za specjalistyczne płyny lub dodatki do procesu: od 5 do 30 zł za litr.

Obróbka wibrościerna to jedna z metod wykończeniowych stosowana głównie w celu poprawy jakości powierzchni przedmiotów, usuwania nadlewów, ostrych krawędzi oraz oczyszczania powierzchni z resztek odlewniczych i innych zanieczyszczeń. Obróbka ta polega na wykorzystaniu ruchów wibracyjnych, które powodują ruch ściernej masy roboczej względem obrabianego przedmiotu.

Krótko mówiąc, proces obróbki wibrościernej polega na tym, że przedmioty poddawane obróbce umieszczane są w specjalnym urządzeniu, które generuje wibracje. W tej samej komorze znajdują się też środki ścierne (mogą to być różnego rodzaju kule, trójkąty, gwiazdki itp. wykonane z ceramiki, plastiku, czy też metalu) oraz często płyn roboczy, który ma na celu usunąć produkty ścierania i chłodzić powierzchnię. Wibracje powodują, że środki ścierne “atakują” obrabiany przedmiot z wszystkich stron, co prowadzi do wygładzenia jego powierzchni, usunięcia nadlewów i innych niepożądanych elementów.

Obróbka wibrościerna ma wiele zalet. Pozwala na jednoczesne obrabianie wielu detali, minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych oraz jest stosunkowo tania. Jest stosowana w wielu branżach, m.in. w produkcji dla przemysłu, przemyśle samochodowym, lotniczym, odlewniczym czy jubilerskim.